Skip to content

Znalezione

Jeśli znalazłeś psa lub kota, spróbuj go zabezpieczyć. Zanim jednak zabierzesz go bez słowa do swojego domu, upewnij się, czy w pobliżu nie przebywa jego właściciel. Oszczędzisz tym samym zmartwień i stresu, właścicielowi i zwierzęciu. Podejdź do okolicznego sklepu, szkoły, parku – może ktoś kojarzy psa/kota i wskaże dane lub miejsce zamieszkania opiekuna.

Znalazłem psa/kota – co dalej?

– Jeśli nie udało Ci się odnaleźć w okolicy opiekuna, zgłoś znalezienie do schroniska dla bezdomnych zwierząt/Straży Miejskiej/Policji lub w Urzędzie Gminy. Każda Gmina ma swoje procedury dot. odławiania zwierząt. Nie zawsze najbliższe schronisko współpracuje z daną Gminą. Jeśli jednak najbliższe schronisko nie ma podpisanej umowy z Gminą i tak ich powiadom o znalezieniu zwierzęcia. Jest duże prawdopodobieństwo, że właściciel psa/kota, w pierwszej kolejności uda się do najbliższego miejsca, gdzie trafiają bezdomne zwierzęta.

– Zrób zdjęcia znalezionemu zwierzęciu. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów z jego wyglądu: płeć, znaki charakterystyczne, kolor obroży jeśli ją posiada. Wszystkie te informacje prześlij okolicznym schroniskom oraz opublikuj w mediach społecznościowych. Poproś również o udostępnienie swojego postu okoliczne organizacje pozarządowe, które zajmują się ochroną zwierząt. Do ogłoszenia, dodaj informację, gdzie zostało przetransportowane zwierzę.

– Nie próbuj łapać psa/kota, który wyraźnie wykazuje lęk. Możliwe, że zwierzę zaraz wróci do właściciela, a spłoszenie go może spowodować oddalenie się, ugryzienie lub wpadnięcie pod samochód. Lepiej w takiej sytuacji, wykonać zdjęcie psa i wrzucić do mediów społecznościowych z informacją o znalezieniu i poinformować odpowiednie instytucje/służby.

Czy możesz przygarnąć znalezione zwierzę?
Tak, jednak zrób to w porozumieniu z instytucjami. Obowiązkiem każdego z nas jest poinformowanie o znalezieniu zwierzęcia. Jeśli schronisko wyrazi zgodę, psiak/kociak może zostać u Ciebie na zasadach domu tymczasowego, do momentu znalezienia opiekuna lub nowego domu. W przypadku, kiedy właściciel się nie odnajdzie w przeciągu 15 dni, możesz również starać się o jego adopcję.

Przebywają w zielonogórskim schronisku

Ares
Ares
duży
/ samiec /
5 lat
Molka
Molka
mały
/ samica /
1 rok
Mozarella
Mozarella
średni
/ samica /
4 miesiące
Duplo
Duplo
średni
/ samiec /
Mufka
Mufka
średni
/ samica /
1 rok
Fix
Fix
średni
/ samiec /
Yoko
Yoko
średni
/ samica /
2 lata
Kazik
Kazik
średni
/ samiec /
16 lat
Zubek
Zubek
średni
/ samiec /
6 lat

Ogłoszenia grzecznościowe

Czarno-biały kociak
665 511 993
Kotek 6,7mc szuka domu. Miziasty , raczej pozytywny do psów. Błąka się od ponad miesiąca po oś.Złota Łącza.
Znaleziono Yorka
691 536 920
OGŁOSZENIE GRZECZNOŚCIOWE: "Wczoraj w godzinach popołudniowych znalazłam pieska rasy York w okolicach Skąpego w stronę Paułcka. Jest to suczka z widocznymi guzami na prawej listwie mlecznej."
Świebodzin
889988869 lub 576201322
Świebodzin - Ołobok znaleziono psa. Nie przebywa w zielonogórskim schronisku. Zabezpieczony przez osobę prywatną.